NATYCHMIASTOWA WYSYŁKA w 24H NATYCHMIASTOWA
WYSYŁKA w 24H

GWARANCJA BEZPIECZNEGO PAKOWANIA GWARANCJA
BEZPIECZNEGO
PAKOWANIA

DARMOWA DOSTAWA OD 180 zł DARMOWA DOSTAWA
OD 180 zł

RODZINNA MARKA ROKU 2024 RODZINNA MARKA
ROKU 2024

tel: 880 954 260 tel: 880 954 260 pn-pt 8:30-16:30

Jak powstaje porcelana stołowa?

11-08-2023

Porcelana od wieków stanowiła obiekt pożądania. Urzeka swą lekkością, delikatnością i jakością wykonania. Elegancka porcelana towarzyszy nam zwłaszcza podczas uroczystych okazji celebrowanych przy stole. Czy zastanawialiście się kiedyś, chociażby podczas deseru przy filiżance kawy lub herbaty, jak powstało to wyjątkowe naczynie? W naszym artykule dowiecie się jak powstaje wysokiej jakości porcelana.

Obecnie istnieje wiele odmian porcelany różniących się od siebie wyglądem finalnego produktu, a na etapie wytwarzania składem masy i temperaturą wypalania. Jednym z najpopularniejszych rodzajów białej porcelany jest tak zwana porcelana twarda, produkowana z masy składającej się z kaolinu, skalenia i kwarcu w przybliżonych proporcjach 2:1:1, wypalana w temperaturze 1380 - 1460 stopni Celsjusza.

Proces technologiczny można podzielić na trzy podstawowe etapy:

  • przygotowanie masy porcelanowej,

  • formowanie naczyń,

  • wypalanie i dekorowanie.

 

Przygotowanie masy porcelanowej

Aby przygotować masę porcelanową należy najpierw przygotować składniki. Na początku w wirówce bębnowej usuwa się zanieczyszczenia z kaolinu. Mieli się kwarc i skaleń w obrotowych młynach kulowych. Powstała podczas mielenia "gęstwa" przechodzi przez delikatne sita. Następnie miesza się wszystkie przygotowane składniki, po czym oczyszcza się z cząstek żelaza za pomocą separatorów magnetycznych. Zapobiega to powstawaniu przebarwień podczas wypału. Kolejny etap to usuwanie wody w prasie filtracyjnej. Po tym procesie - kolej na sezonowanie, czyli tężenie masy. Na końcu masę odpowietrza się w prasie ślimakowej lub ugniatarce.

 

Formowanie naczyń

Naczynia o kształcie obrotowym: talerze, filiżanki czy salaterki produkowane są na maszynie formującej. Głowice, obracając się wokół własnej osi, wyciskają w miękkiej masie porcelanowej kształty naczyń. Naczynia o bardziej skomplikowanych kształtach, jak dzbanki, cukiernice czy wazy, produkowane są metodą odlewania. Płynna masa porcelanowa wlewana jest do form i przetrzymywana do zastygnięcia. Po otwarciu formy naczynie jest gotowe do dalszej obróbki.

Nowoczesne fabryki posiadają prasy do produkcji niektórych naczyń. Prasowanie to metoda pozwalająca uzyskać dużą wydajność i doskonałą jakość naczyń płaskich, jak talerze i półmiski.

 

 

Wypalanie i dekorowanie porcelany stołowej

Uformowane i odlane naczynia poddawane są dalszej obróbce. Podczas niej wszystkie naczynia są dokładnie czyszczone. Niektórym naczyniom (filiżankom, bulionówkom itp.) dokleja się ręcznie uszka. Po lekkim wysuszeniu porcelana wstawiana jest do pieca na pierwszy wypał, tzw. biskwitowy. W temperaturze ok. 950 stopni Celsjusza powstaje twardy, ale dość kruchy korpus naczyń.

Następnie wszystkie elementy maczane są w płynnym szkliwie i ponownie wypalane w temperaturze ok. 1400 stopni Celsjusza. Po tym procesie otrzymujemy białą porcelanę wysokiej jakości - twardą i błyszczącą, taką, która już może trafić na stoły.

Część naszego asortymentu poddawana jest dekorowaniu. Współczesne naczynia dekorowane są prawie wyłącznie techniką kalkomanii, zadrukowaną farbami ceramicznymi. Wyjątek stanowią złote, platynowe lub kolorowe linie na obrzeżach i np. uchwytach naczyń. Te zdobienia malowane są ręcznie.

 

Porcelana zdobiona platyną

 

Po nałożeniu kalki i pomalowaniu naczyń, wypalane są one jeszcze raz w temperaturze 850 lub 1250 stopni Celsjusza. Otrzymywane są wówczas, odpowiednio, dekoracje naszkliwne, wyczuwalne zdecydowanie pod palcem lub dekoracje wszkliwne, całkowicie wtopione w przezroczyste szkliwo. Te ostatnie są doskonale zabezpieczone. Można je myć w zmywarkach i używać w kuchenkach mikrofalowych.

Dekoracje z elementami złotymi i platynowymi mają w swoim składzie złoto i platynę ceramiczną (12 - 24-karatowe). Wypalane są w temperaturach nie wyższych, niż 850 stopni Celsjusza. Zazwyczaj nie można ich stosować w zmywarkach. Zdecydowanie nie można ich używać w kuchenkach mikrofalowych.

Polecane produkty

Serwis obiadowy na 12 osób porcelanowy PLUS GOLD

Serwis obiadowy na 12 osób porcelanowy PLUS GOLD

materiał: porcelana kolor: biały zdobienie: złota linia 2 mm dla 12 osób ilość elementów: 40 ...
Serwis obiadowo kawowy na 6 osób z miseczkami PROWANSJA

Serwis obiadowo kawowy na 6 osób z miseczkami PROWANSJA

materiał: porcelana wzmocniona kolor: biały kolorowy wzór łąki nieregularne krawędzie na 6 osób ilość elementów w zestawie: 30 do zm...
Serwis kawowy na 12 osób porcelanowy PLUS PLATIN

Serwis kawowy na 12 osób porcelanowy PLUS PLATIN

materiał: porcelana twarda kolor: biały zdobienie: platynowa linia 2 mm dla 12 osób ilość elementów: 39 ...

Polecane artykuły

Dlaczego warto wybrać naczynia porcelanowe? Historia, cechy charakterystyczne i rodzaje porcelany.

Dlaczego warto wybrać naczynia porcelanowe? Historia, cechy charakterystyczne i rodzaje porcelany.

13-08-2021
Mówiąc o porcelanie, myślimy o szlachetnym materiale z długoletnią historią, która imponuje. Wynaleziona w Chinach stanowiła niemal sztukę na poziomie europejskiego malarstwa czy rzeźby, a jej dziedzictwo przetrwało po dziś dzień. Rodzaje porcelany to wachlarz, którego elementy...
Jak dbać o porcelanę? Podstawowe zasady pielęgnacji.

Jak dbać o porcelanę? Podstawowe zasady pielęgnacji.

23-08-2021
Szlachetna, wyrafinowana, oparta na tradycji… Naczynia z porcelany to popularna część zastawy stołowej, która sprawdzi się na różnego rodzaju przyjęciach, np. na rodzinnym obiedzie lub spotkaniu biznesowym. Klasyczne, nowoczesne z eleganckimi wzorami – filiżanki porcelanowe oraz...
Jak dbać o porcelanę kostną Villa Italia?

Jak dbać o porcelanę kostną Villa Italia?

10-01-2023
Marka porcelany Villa Italia znana jest w Polsce od wielu lat. Dostarczamy naszym klientom subtelne i delikatne wyroby porcelanowe wysokiej jakości. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, dzięki któremu dowiesz się co warto robić, a czego lepiej nie, by przez długie lata naczynia...